LOGO

+90 850.811.04.73

CİLT
Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Vücut ağırlığımızın yaklaşık %15’ni oluşturur. Yetişkin bedenini kaplayan deri ortalama 2 metredir. %70 su; %25 protein ve %2 si yağdan oluşmuştur.

Cilt; 3 tabakadan oluşur.
- Epidermis 
- Dermis
- Subkutan

EPİDERMİS
- Dış etkilerden koruyan en dıştaki  tabakadır.
- Epidermis hücreleri alt tabakadan üste doğru keratin üreterek ilerler ve en son tabakaya ulaştıkları zaman pul pul soyulurlar.
- Eğer bu işleyişte bir sorun olursa,ciltte leke ve yara görünümlü yapılar meydana gelebilir.


DERMİS
- Derinin yapısal elemanlarını içeren cildin ikinci katıdır.
- Dermis tabakası ise kan damarları sinirler, kıl-saç kökleri, ter bezleri, yağ bezlerini içerir.
- Dermis içerdiği kolajen ve elastin sayesinde derinin destek tabakasını oluşturur.

SUBKUTAN TABAKA
Yağ hücrelerinİ barındıran derinin en alt tabakasıdır.
Cilde canlılık veren yağ hücreleri bu kısımda bulunur.
Salgılama ve ısı değişiminin sağlandığı katmandır.

SAÇIN YAPISI


SAÇIN YAPISI
İnsan saçı keratin denen bir proteinden oluşur. Keratin tırnakta da bulunan, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür. Keratin sitoplazma içinde oluşur ve yapısında; sistein, arginin ve serin gibi bir çok amino asit vardır. Bu amino asitler peptid bağlarıyla birbirine bağlanarak uzun zincirler oluştururlar. 

SAÇ FOLİKÜLÜ   

                

SAÇ İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUR
1) Saç Kökü: Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “Saç Soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren, melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Androjenlerin (erkeklik hormonlarının) reseptörleri de bu bölümdeki hücreler üzerindedir. Saç soğanının en alt kısmında “Dermal Papilla” denen damar yumağı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir. Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştırıcı sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.

2) Saç Gövdesi: Başımızda bulunan saçlı derinin içine yerleşik vaziyette olan, saç köklerinin deriden dışarı çıkmış kısmıdır. Saç gövdesi; Medulla, Korteks ve Kütikül olmak üzere 3 tabakadan oluşur.

1. Medulla (İç Tabaka)
2. Korteks (Saçın Orta Tabakası)
3. Kütikül (Saç Gövdesinin Dış Tabakası)

Saç gövdesİ canlı değildir. Saç gövdesi; keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan bazı maddeler ve bir miktar sudan oluşmaktadır.

KEPEK NEDİR?
Kepeğin Latince adı ''Pityriasis Capitis''tir. Bu durum aslında Seboreik Egzema’nın inflamatuar olmayan hafif bir formudur.
Normalde insan derisi kendini yenilediğinden, deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşan yeni hücreler tarafından atılır.
Sağlıklı saç derisi her 28 günde bir yüzeyini yeniler. Kepek şikayeti olan deride, hücre yenilenme süreci çok hızlanıp 28 günde bir yerine 7 günde bir sürece iner.
Eski hücreler gözle görülür biçimde, yani kepek kepek dökülmeye başlar.
Kepeklenme, sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığında gelişir. 
Kepeklenmenin, derimizde normalde de bulunan ''Pityrosporum Ovale'' denilen bir mantarın miktarını aşırı artırması sonucu geliştiği düşünülmektedir.


SAÇIN YAŞAM DÖNGÜSÜ

SAÇIN YAŞAM DÖNGÜSÜ
Telejon Evre (3 Ay Sürer – Büyüme Evresidir) – Anajen Evre (2 – 6 Yıl Sürer – Ara Evredir) – Katajen Evre 
(3 Hafta Sürer – Dinlenme ve Dökülme Evresidir)
Bu evreler insanın hayatı boyunca 20 kez döngü gösterir.
Saçın yaşam döngüsünün %80 - 90’ı Anajen Evre'dedir.
Kalan %10’u Katajen ve Telojen Evre'lerdedir.
Yaşam döngü süreleri kişiden kişiye değişebilir. (Genetik Kod)
Saç kökü, yaş ilerledikçe saç üretimini azaltır, dinlenme evresinde daha uzun süre kalır.

ANAJEN EVRE

Kafadaki saçların %80-90’ı bu evrededir
Saç 3-5 yıl bu evrede kalır (ortalama 1000 gün).
Bu evre saç kökünden çıkan saçın sürekli büyüme gösterdiği evredir.
Saç ayda ortalama 1 -1.5 cm büyür.
Saç kökünde saça ait pigmentin üretildiği evredir.
Saçın gereksindiği besin ve mineraller kan yoluyla gelerek saçı besler.
Beslenen saç aynı zamanda da kalınlaşır.

KATAJEN EVRE

Kafadaki saçların % 2-3’ü bu fazdadır.
Bu kısa ara faz 1- 4 hafta sürer (ortalama 10 gün).
Saç kökü en dip bölgelerinden başlayarak kendi içine çöker.
Saçın kanla beslenmesi sona erer.
Pigment üretimi durur.
Saç follikülü yavaşça küçülmeye başlar.
Saç kökü yüzey ve yeni saç formu arasında sıkışır

TELOJEN EVRE
Kafadaki saçların % 10 - 15 ‘i bu fazdadır.
Bu evre 3 ay kadar sürer (ortalama 100 gün)
Saçın dinlenme – dökülme evresidir.
Dinlenme döneminde saç teli uzamaz.
Döküldüğünde aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar.
Böylelikle yeni bir döngü başlar.
Dökülme dönemi, foliküllerin yeni saç üretebilmesi için gereklidir.
Bu nedenle günlük 50 – 100 saç teli dökülür

Bu döngü, herhangi bir zamanda, saçların %14’ünün ara ve dinlenme evrelerinde olduğu, dolayısıyla uzamadığı anlamına gelir. Bu saç kökleri kafa derisi üzerinde rastgele bir dağılım gösterdiklerinden saçsız bölgeler oluşturmazlar.

SAÇ DÖKÜLMESİ

SAÇ DÖKÜLMESİ
Saç dökülmesi terimi çok farklı problemleri anlatmak için kullanılabilir -saçlardaki hafif bir incelmeden tüm saçların dökülmesine kadar- ve bu durum bir çok nedenden kaynaklanabilir. Normal şartlarda, her gün yaklaşık olarak kafamızdaki saçlardan 50 - 100 arasında saç telini kaybederiz. Anormal saç dökülmesi durumlarında ise bu sayı artar ve taraklarınızda, banyo ve lavabo giderlerinde ve elbiselerinizde aşırı miktarda saç biriktiğini görürsünüz.

MOLEKÜLER DÜZEY (ANDROGENETİK ALOPESİ)
Kalıtımsal olarak birçok farklı genin saç dökülmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.Bu faktörlerden bir tanesi 5-alfa-redüktaz enziminin üretildiği gen iken (hem anneden hem babadan geçiş gösterir), diğer önemli faktör ise X kromozomu üzerinde bulunan ve sadece annemizden bize aktarılan Androjen reseptör geninde meydana gelen ve reseptörün yapısında değişimlere neden olan genetik değişimlerdir.
 
Erkeklerin kanındaki androjenlerin büyük bölümünü Testesteron oluştursa da, saç dökülmesinde baş rolü testesteronun metaboliti olan dihidrotestesteron (DHT) oynar.
 
5-alfa-redüktaz enzimi, testesteronu daha aktif olan DHT'ye dönüştürür. DHT ise androjen reseptörüne tutunarak beraberce saç folikül hücresinin çekirdeğine girip DNA'ya bağlanır. DNA'ya bağlanarak üretilmesi sağlanan yeni proteinler ise saçın doğal döngüsünü bozar. Saç önce incelir (minyatürizasyon) sonra pigmentini kaybederek cilt içinde yükselip dökülür.

SAÇ DÖKÜLMESİ TİPLERİ
Normal Saç Dökülmesi: Yaşam döngüsünü tamamlayan her saç dökülür. Her gün 50 - 100 saç telinin dökülmesi normaldir.

Fizyolojik Saç Dökülmesi: Gebelik sonrası görülen yaygın saç dökülmesi, yeni doğan bebeklerde erişkinliğe doğru düz saç çizgisinin kaybolması.
Erkek Tipi (Androgenetik = Androgenik) Saç Dökülmesi: Tüm dünyada kadın ve erkeklerde EN SIK görülen saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesinde, alın veya baş orta bölümünde belirgin bir şekli takip eden aşamalı saç kaybı gözlemlenir. Buna neden olan saç köklerinin DHT’ye karşı genetik olarak belirlenmiş hassasiyetidir. Saç köklerinin bu hormon türevine karşı hassasiyeti ne kadar kuvvetli ise saç kaybı da o derecede ağır seyreder.
Alopecia Areata: Madeni para büyüklüğünde (2.5 cm çaplı) bir veya daha fazla dairesel alanda saç dökülmesidir. Her iki cinsten de en çok, genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. Nedeni tam olarak bilinmese de bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorun olduğu düşünülüyor.
Anajen Efluvium (Radyasyon ve Kimyasal Maddeler): Radyasyon veya bazı kimyasal maddelere maruziyet vardır. Saç kökleri dinlenme evrelerini atlar. 1 - 3 hafta içinde ani saç dökülmesi meydana gelir. En sık kemoterapi veya radyoterapi uygulanan kanser hastalarında görülür. Çoğunlukla geri dönüşümlüdür.

Telojen Efluvium (Stres): Ani ve şiddetli fiziksel veya duygusal stres sonucu oluşan saç dökülmesidir. Stres saçın dinlenme evresinde geçirdiği süreyi kısaltarak dökülmeye neden olur.

Yara Nedenli Saç Dökülmesi (Kişiye veya İlaçlara Bağlı Saç Dökülmesi): Saçlı deri hasarlanmasına bağlı olarak o bölgedeki saçlar dökülür. Kişiye bağlı saç dökümesinde; kişinin bilinçli ya da bilinçsiz olarak saçına verdiği zarar söz konusudur. İlaçlara bağlı saç dökülmesine en sık; Kanser ilaçları, A vitamini, Retinoidler, Oral kontraseptifler, Fluconazole, Gut ilaçları, Diyet ilaçları, Heparin, Tansiyon ve Kolesterol ilaçlarında rastlanmaktadır.

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
Erkeklerde saç dökülmelerinin en önemli nedeni Androgenetik dökülmedir. Norwood sınıflamasına göre yapılmaktadır.
EVRE 1: 
Ön saç çizgisi normaldir.
EVRE 2: 
Ön saç çizgisinde ilerleme.
Minimum saç dökülmesi.
EVRE 3: 
Ön saç çizgisi orta hatta kadar ilerlemiştir.
3A kelliğin ilk evresidir.
3B'de tepe noktasında da açılma olur.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ
Saç foliküllerinde kalıtsal bir duyarlılık mevcuttur. Kadınların yaklaşık 1/3'ünü etkiler. Kadınlarda saçlarda incelme veya seyrelme doğru zamanda, doğru tanıyla medikal veya cerrahi olarak tedavi edilebilir. Bilardo topu (Cue Ball) görünümlü gerçek kellik kadınlarda nadirdir. Kadın tipi Androgenetik Alopesi, Ludwing sınıflamasına göre 3 gruba ayrılır.

Kadın Androgenetik Saç Dökülmesi Ludwing Sınıflaması: 
I. Saçlarda Yaygın Seyrelme (Arka tarafa doğru daha belirgin)
II. Yaygın Seyrelme (Önlerde belirgin dökülme - Ön saç çizgisi korunmuş)
III. Erkek Tipi Alopesi (Tüm kafa derisinde - Önde belirgin)

TRIKOGRAM DEĞERLENDİRMESİ
Saç köklerinin mikroskopta incelenmesi yöntemidir. Bunun için 100 adet saç saçlı deriden çekilerek koparılır ve mikroskopta kökleri değerlendirilir. Görülen kök tiplerinin oranlarına ve niteliklerine göre tanı konulur.
“trikogram" adı verilen bu araştırma yöntemi kansız ve acısız bir yöntem olmanın yanında tekrarlama fırsatı verdiğinden bir ilave avantaja da sahiptir.

NOVACURE
Etken Madde: Procapil

Procapil Fransız Sederma Pharma tarafından saç dökülmesi tedavisi için geliştirilmiş üç aktif maddeden oluşan kompleks  bir üründür. Bu moleküller ; Apigenin, Oleanoic Asit, Biotinyl Tripeptiddir.

-Apigenin, (narenciye flavonoidi)
-Oleanoic asit  (zeytin ağacı yaprağından)
-Biotinil tripeptiddir. (vitaminize matrikine)

Procapil Etki Mekanizması
Apigenin, micro-dolaşımı arttırır.
Oleanoic asit ; 5-alfa redüktaz enzimini inhibe eder. Dihidrotestosteron oluşumunu engelleyerek şaç köklerini korur.
Biotinil tripeptid; hücre metabolizmasını uyarır.

Bu üçlü kompleks sayesinde saç kökünü uyarıp bölgesel damar genişlemesi yaparken 5 alfa redüktaz inhibisyonuyla  bölgesel olarak DHT oluşumunu engellemektedir.